Transport publiczny musi być ciekawą propozycją

Zwłaszcza w dużych miastach bardzo często podnosi się kwestie transportu publicznego. Chodzi o to, że ludzie zamiast jeździć do pracy własnymi samochodami, powodować korki i zanieczyszczać powietrze, powinni przesiąść się na transport publiczny. Wówczas jednym pojazdem czy to autobusem, metrem, tramwajem czy pociągiem jedzie większa grupa osób.

To oznacza, że nie tylko na ulicach jest znacznie mniejszy ruch samochodów, ale również znacznie mniej substancji zanieczyszcza powietrze. Z jednej strony faktycznie ta kwestia powinna być dla nas niezwykle ważna, z drugiej czy taki transport miejski jest ciekawą alternatywą?

To musi przyciągać

Można się zastanawiać, dlaczego mimo oferowanego transportu publicznego, samochodów na naszych drogach jest coraz więcej, a nie mniej. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oferując transport publiczny i chcąc żeby ludzie porzucili dla niego swoje samochody, musimy sprawić, że będzie on atrakcyjny.

To oznacza, że musimy ludziom dać gwarancję, że pojazdy używane w transporcie publicznym będą przyjeżdżały na czas, a prawdopodobieństwo występowania opóźnień będzie minimalne. Dodatkowo należy takich pojazdów wypuścić na ulice jak najwięcej, tak aby ludzie z jednej strony nie musieli na nie czekać zbyt długo pomiędzy poszczególnymi kursami, a z drugiej żeby nie były one zbytnio przepełnione. No i kolejna kwestia jest taka, że z jednej strony powinno być jak najwięcej przystanków, tak aby dotarcie do każdego miejsca w mieście było jak najłatwiejsze, a z drugiej strony cena jaką przyjdzie nam zapłacić za korzystanie z takiego transportu publicznego powinna być jak najbardziej przystępna.

O tym też pamiętajmy

Ludzie wybierają samochody, bo tak jest im wygodniej, bo mają przestrzeń tylko dla siebie, bo nie są ograniczeni rozkładem jazdy i wszędzie mogą podjechać, a jeśli jeszcze planują zakupy, to mogą je wrzucić do bagażnika i nie muszą ich zbyt długo nosić. Dlatego też jeśli mają zrzec się samochodów na korzyść transportu publicznego, musimy zadbać o to, aby ten ostatni był jak najbardziej atrakcyjny. Może możliwość słuchania darmowych audiobooków, szansa korzystania z darmowego internetu, a przede wszystkim naprawdę korzystne ceny biletów, brak opóźnień i gwarancja, że nie będą podróżować w ścisku? Z pewnością transport publiczny jest ciekawą alternatywą dla samochodów, zwłaszcza jeśli ważna jest dla nas ochrona środowiska.

Jednak potrzeba naprawdę ciekawej oferty, żeby ludzie zechcieli się do tego transportu przesiąść.