Peruka symbolem dobrobytu

arkusze aluminiowe http://www.alba-plus.com.pl/

Współcześnie coraz więcej osób uważa, że elegancki, estetyczny wygląd powinna cechować przede wszystkim naturalność. Takie twierdzenie z pewnością nie znalazłoby zwolenników w okresie baroku. Wtedy to symbolem zamożności i wysokiego statusu społecznego, było noszenie peruki.

W tym czasie bardzo chętnie pudrowano te sztuczne nakrycia głowy. Właśnie dlatego na obrazach pochodzących z tego okresu możemy zauważyć, że wielu ludzi miało niemal białe włosy. Najdroższe i najbardziej pożądane były oczywiście naturalne peruki, wykonywane z prawdziwych, ludzkich włosów.

Często jednak w produkcji tego atrybutu zamożności stosowano także końskie włosie. Niewątpliwą zaletą tego materiału był fakt, że misternie zwinięte pukle nie prostowały się pod wpływem deszczu. Co ciekawe, perukowy szał nie ominął również panów.

Im elegantszy miał być mężczyzna, tym mógł się poszczycić dłuższymi lokami. Pod tym okryciem głowy naturalne włosy golono lub strzyżono na krótko. Od kosztownych i niewygodnych peruk stronili rzemieślnicy, którzy zapuszczali własne włosy.

Ciekawostką jest, że bardzo przydatnym gadżetem zamożnych osób żyjących w tym okresie były bogato zdobione młoteczki, służące do zabijania wszy.