Oświetlenie wokół domu

https://klamki.net/ umywalki na blat

Oświetlenie wokół domu to aspekt o którym z reguły się nie myśli w swoich zamierzeniach o planowaniu wizerunku domu. Nie mniej jednak architekci krajobrazu stawiają mocny nacisk na to, aby teren otaczający budynek mieszkalny był wzbogacony w dodatkowe oświetlenie. Istnieje wiele powodów, które stoją za tym, aby zdecydować się na takie rozwiązania, a oto niektóre z nich:

  • Oświetlenie wokół domu poprawia jego ogólny wizerunek i sprawia, że jest on bardziej atrakcyjny.

    Odpowiednie dobranie lamp, rodzaju świateł może wydobyć nawet piękno elewacji lub wprowadzić stan tajemniczości, czy ciepła;

  • Bezpieczeństwo to najważniejszy czynnik o którym często się zapomina, a jest niezmiernie ważny. Oświetlenie na podwórku może poprawić ogólny poziom poczucia bezpieczeństwa – raczej odstrasza nieproszonych gości (istnieje wrażenie, że ktoś jest w domu), a także pomaga w przykładowej jakości wydobycia dokładnych obrazów z nagrań kamery;
  • Funkcjonalność, czyli najważniejsza cecha oświetlenia domu, które ma za zadanie doprowadzić domowników bezpiecznie i bez problemu do celu (podświetlane schody, werandy). Co więcej – podświetlone balkony, czy tarasy umożliwiają korzystanie z ich dóbr bez względu na porę dnia.

Oświetlenie wokół domu nie jest regulowane prawnie – nie ma takiego obowiązku. Istnieje jednak konieczność podświetlenia tabliczki z adresem – aby można było swobodnie zobaczyć dokładny numer. Jeśli chodzi o to co dobrze jest podświetlić – z pewnością istnieje kilka elementów:

  • Schody po których wchodzenie po ciemku wiąże się z możliwością upadku lub potknięcia;
  • Wejście do domu – odpowiednio oświetlone zaoszczędzi czas przy szukaniu zamka w drzwiach;
  • Ścieżka do drzwi wejściowych (wzbogaca atrakcyjność domu, oświetlona jest formą nawigacji do odpowiedniego miejsca)

Ze względu na różne elementy warto zastanowić się jakie lampy i rodzaje oświetlenia pasują do poszczególnych miejsc.

Przykładowo w furtce korzysta się raczej z delikatnych rozwiązań, których światło zostaje skierowane w dół, a jego celem jest rozjaśnienie klamki, czy zamka. Jeśli chodzi o schody – sprawia jest nieco trudniejsza, ponieważ są one źródłem częstego upadku, czy potknięć. Należy więc je oświetlić w sposób równomierny, aby nie tworzyły się niebezpieczne cienie.

stojące lampy do salonu