Jak wybrać odpowiednie okulary i jak o nie dbać

napęd do bramy Skup złomu na Śląsku http://www.wostal.biz/ Wostal

Kiedyś okulary wydawały się koniecznością, a niekiedy obciachem. Dorośli pamiętają czasy podstawówki, gdzie ich noszenie nie było niczym przyjemnym. Dziś ten stan rzeczy obrócił się o 180 stopni, a okulary są współcześnie trendem modowym, który jest bardzo widoczny na ulicach. Rynek okularów jest tak obszerny, że można wybierać spośród przeróżnych modeli i cieszyć się świetnym wyglądem i niebanalnym dodatkiem. Aby je jednak dobrać, dobrze jest znać się na kilku praktykach. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób to robić i półka okularów w sklepach nie będzie już taka straszna!

  • Po pierwsze i najważniejsze – okulary muszą mieć konkretną, przebadaną moc. Tutaj na pomoc pochodzą doświadczeni lekarze, którzy wypisują recepty na okulary. Na nich znajdują się wszystkie wytyczne dla sprzedawców. Dobór modelu okularów, a raczej oprawek to kwestia indywidualna. Nie mniej jednak problem pojawia się w momencie dobierania soczewek okularowych. Jedne są grubsze, inne cieńsze, pojawiają się dodatkowe właściwości.

    O pomoc najlepiej jest poprosić tych, którzy się na branży znają, a mianowicie wyżej wspomnianych sprzedawców, którzy są przyuczeni i wiedzą w jaki sposób polecać konkretne rozwiązania. Wiele wspólnego mają tutaj wady wzroku oraz dodatkowe uszkodzenia, np. astygmatyzm;

  • Dbanie o okulary to zadanie, które należy do każdego okularnika lub w przypadku dzieci – do rodziców. Każda soczewka składa się z przeróżnych powłok. Najistotniejsze jest to, by ich nie porysować. Taka kolej rzeczy może negatywnie wpłynąć na jakość widzenia, a później – na pogłębianie się wady. Zaleca się stosowanie dedykowanych preparatów, a najczęściej płynów i nawilżanych chusteczek. Odradza się jednak takie praktyki jak: czyszczenie okularów papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym, chusteczkami i ubraniem. Doprowadza to do powstawania mikrouszkodzeń, które co prawda nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale mogą się poszerzać i wreszcie – stać się zauważalnymi;
  • Dobór odpowiednich oprawek do okularów, jak zostało wyżej wspomniane – to kwestia indywidualna. Najważniejsze wydaje się być wrażenie wizualne, lecz nie tylko. Istotne jest także dopasowanie do kształtu twarzy oraz oczu, ale ze względów praktycznych.

    Niektóre okulary dla pojedynczych osób mogą być zbyt nisko lub zbyt wysoko osasdzone. Zdarza się, że wyprofilowanie części na nos jest nieodpowiednie. Pamiętajmy, że komfort noszenia okularów powinno się stawiać na pierwszym miejscu, a dopiero później dbać o to jak wyglądamy;

  • Wiele osób zastanawia się czy wybrać soczewki jednoogniskowe czy wieloogniskowe. Dziś postaramy rozwiać wątpliwości co do różnicy pomiędzy dwoma modelami. Pierwszy rodzaj soczewek skupia się na korygowaniu jedynie wady wzroku. Świetnie sprawdza się u osób, które nie borykają się z innymi problemami. Drugi rodzaj, czyli wieloogniskowe są dedykowane tym, którzy mają dodatkowe schorzenia, np. krótkowzroczność lub nadwzroczność. Dzięki drugiemu rozwiązaniu, osoby potrafią widzieć zarówno z daleka, ale i skupić się na lekturze ulubionej książki.

Kupując okulary korekcyjne, warto pamiętac o powyższych kwestiach. Oprócz samej estetyki – pamiętajmy o komforcie, a przede wszystkim o konserwacji delikatnych soczewek!.

badanie potencjałów wzrokowych